Lucia Vojček - mentorka handmade tvorcov

O mne

Tí, ktorí ma poznajú si určite  myslia, že som blázon.  Ja robím vždy milión vecí, a  keď sa ma opýtajú, čo robím teraz, vždy ich niečím prekvapím. 

Spočiatku som si myslela, že je to niečo zlé, že sa neviem rozhodnúť. Dnes si uvedomujem,  že to je neskutočný dar, ktorý som dostala. Aj keď navonok pôsobím, že robím rôzne veci,  ja ich dokážem prepájať.  A to je to, v čom sa odlišujem od ostatných. Riešenie dokážem nájsť spojením navonok nesúvisiacich vecí. 

O mne

Tí, ktorí ma poznajú si určite  myslia, že som blázon.  Ja robím vždy milión vecí, a  keď sa ma opýtajú, čo robím teraz, vždy ich niečím prekvapím. 

Spočiatku som si myslela, že je to niečo zlé, že sa neviem rozhodnúť. Dnes si uvedomujem,  že to je neskutočný dar, ktorý som dostala. Aj keď navonok pôsobím, že robím rôzne veci,  ja ich dokážem prepájať.  A to je to, v čom sa odlišujem od ostatných. Riešenie dokážem nájsť spojením navonok nesúvisiacich vecí. 

Dokážem veľmi rýchlo niečo pochopiť, aj rôzne odborné a technické veci, a následne ich posunúť ďalej, ale v zjednodušenej forme. Tvrdím o sebe, že som taký medzičlánok medzi špecialistami a laikmi, pretože dokážem komunikovať na oboch tých úrovniach.

Aké mam osobné skúseností?

Milovala som matematiku, a tak som sa rozhodla študovať ekonómiu. Niekoľko rokov som potom pôsobila vo financiách, kedy som klientom riešila rôzne finančné schémy a plány. To čo ma na tom  neskutočne bavilo boli stratégie.  Ako to urobiť,  aby to fungovalo a bolo to výhodné pre klienta.

Časom som sa však rozhodla, že chcem ísť do niečoho vlastného, a ani neviem ako vznikla myšlienka založiť svadobnú agentúru. Ak ste videli film svadby podľa Mary, tak áno práve to som chcela robiť ja.  Organizovať, plánovať a tak ďalej, no bohužiaľ to skĺzlo k tomu, že som začala zdobiť svadobné miestnosti.  A to teda nebolo to, čo som plánovala. 

Tak ako je dôležité urobiť krok a s niečím začať, je dôležité sa nebáť to pustiť. Ak sa do niečoho pustím, a zistím, že to nie je to, čo som chcela, jednoducho s tým s končím. Nezaujíma ma, čo si myslí okolie. A verte, že každá takáto skúsenosť, mi do života priniesla niečo dôležité.

Popritom som si ako doplnok dala vytvoriť web a e-shop TheUnique. Začala som predávať rôzne svadobné doplnky. Hľadala som rôzne inšpirácie a nápady v zahraničí  a dostala som sa k hand-made tvorbe svadobných doplnkov a darčekov. Mám pocit, že som bola naozaj medzi prvými na Slovensku, kto priniesol doplnky na rozlúčku so slobodou v slovenčine a dokonca som ich robila personalizované. Vtedy som pochopila, že to je to, čo mám v živote robiť. Tvoriť a vymýšľať nové a jedinečné veci. Moja fantázia vždy pracuje na plné obrátky, a preto nemám problém nájsť konkurenčnú výhodu v čomkoľvek.

Za celý ten čas som vyrobila doslova tisíce výrobkov a urobila niekoľko zásadných chýb, ktoré viedli až k totálnemu vyčerpaniu a vyhoreniu. Po narodení mojich chlapcov, som musela urobiť jedno veľmi ťažké rozhodnutie a posunúť e-shop ďalej. Aktuálne sa o neho stará jedna skvelá žienka, za čo som dnes nesmierne vďačná.

Keďže už ste asi pochopili, že nemôžem nerobiť nič, opäť som si vymyslela a dala novú výzvu: Mám malé deti, tak sa naučím šiť. Moje oblečenie však muselo byť iné, odlišné od ostatných. Postupnými krokmi som sa dostala k tvoreniu vzorov na látky a k predaju mojich jedinečných látok a oblečenia z nich.

Založila som značku Milado, ktorej názov je vlastne spojením mien mojich synov. Zameranie sa stále trochu vyvíja, keďže na materskej nie je dostatok času sa tomu 100 % venovať, ale ponuku som rozšírila o hravé magnetické pomôcky na učenie, kde dizajny opäť vymýšľam ja. Nedávno vznikla myšlienka vytvoriť pre mamičky miesto, kde si môžu sťahovať rôzne pracovné listy,  a iné pomôcky na podporu vzdelávania svojich detičiek.  Založila som Klub Milado, kde tvorím zasa digitálne produkty. 

Prečo sa tu vlastne stretávame?

Moje rozhodnutie mi potvrdila spolupráca s úžasnou žienkou, ktorú som síce oslovila ohľadom pracovných listov pre deti, ale požiadala ma o radu v úplne inom smere. 

Rozhodla sa pripraviť pre detičky kurz a nevedela ako dať urobiť webovú stránku, aby to mohlo prebehnúť tam. Zisťovala si už síce možností, ale bolo jej povedané, že to bude náročné urobiť.  No samozrejme, že nebolo. Stačí mať informácie a porozmýšľať, ako to urobiť čo najefektívnejšie za daných okolností. Spravili sme stránku, naplnili obsahom do členskej sekcie a kurz beží. Úprimne nič náročné. 

Práve daná situácia mi potvrdila, že mám čo odovzdať ďalej a pomôcť mnohým nielen začínajúcim podnikateľkám. Prioritne sa budem venovať podnikaniu s vlastnými výrobkami, ale určite si u mňa nájdu mnoho informácii aj iné podnikateľky, ktorým ten biznis nefunguje tak ako by chceli. O všetky moje skúseností a znalosti sa budem s vami deliť v rámci Klubu pre začínajúce podnikateľky.